Connect with us

Komentáře

Je Krteček komunista?

S návštěvou čínského presidenta Si Ťin-pchinga se Praha proměňuje v malý Peking. Čínské a české vlajky lemují Evropskou třídu, billboardy vítají česko-čínsky, na Náplavce se rozsvítí terakotová armáda a z Krtečka je komunista. Nově natočený seriál v česko-čínské koprodukci by se měl v pondělí představit na našich obrazovkách a máme důvod se bát.

Krtečkova čínská mise se začala psát předminulý rok, když při své návštěvě asijské velmoci využil Krtečka Miloš Zeman k propagaci České republiky. Zemanovo vystoupení v Čínské státní televizi, zmínka o zájmu naučit se stabilizovat společnost a strkání Krtečka do kamery zaskočilo mnohé a těžko se na něj zapomíná.

Pokračování, které si autor nepřál

David Wolf ve své knize Public Relations in China píše o všudypřítomné regulaci ze strany vládní strany. Čínská ústřední televize CCTV je toho důkazem. Únorové přivítání nového čínského roku, což je jeden z nejsledovanějších programů, se tvořilo plně pod taktovkou Komunistické strany Číny. Dávka propagandy byla podle některých až toxická. Nový seriál Krtek a Panda tvoří stejná televize jako právě zmíněný program. Autor krtečka Zdeněk Miler osobně považoval příběh za uzavřený a nepřál si, aby v něm někdo pokračoval.  Jeho přání však nebylo vyslyšeno.

Little Mole Cartoon

Karolína Milerová je vlastníkem společnosti Little Mole Cartoon a zároveň vnučka Zdeňka Milera. Jako reprezentant své firmy se zúčastnila cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny, kde se setkala s reprezentanty státní televize CCTV. Ti projevili zájem o tvorbu nových dílů Krtečka. Později v rozhovoru pro DVTV řekla, že o spolupráci jednala i s americkými produkcemi, které ovšem na rozdíl od Číny chtěly z Krtka vytvořit komerční produkt podobný Shrekovi.

Číňané to nechtějí zkomerčnit jako Američané, k postavičce přistupují jemně a se sentimentem. Nejde jim primárně o výdělek, a to je na tom to kouzlo. Dělají to proto, že svou práci milují.

Uvedla Milerová a dodala, že se z její strany nejedná o prodej práv, ale koprodukci – na výrobě nových dílů Krtečka se tak bude podílet i česká strana. V rozhovoru také zmínila, že to lidé v Číně nedělají pro peníze, protože mají všichni daný plat a motivuje je tak láska k práci. To je poměrně krátkozraký pohled, vezmeme-li v potaz, že v Číně se nedá mluvit o tržním hospodářství. Navíc v tamním režimu nemají zaměstnanci stejná práva jako v demokratickém, takže jejich možnosti volby jsou limitované. Je tedy velmi diskutabilní, jestli ve své práci setrvávají čistě ze své lásky k ní.

main_1200

Dohoda byla nakonec učiněna s tím, že si čínská strana CCTV Animation prosadila účinkování pandy v nových dílech. Obhajovala to tak, že se jedná o národní symbol a bude tak ideálně reprezentovat Čínu.

V pondělí 28. března bude vysílán nový seriál v Číně a ve stejný den si můžeme prohlédnout výsledek této spolupráce i u nás, kde se bude jednat jen o pilotní díl. Na zbytek seriálu si pravděpodobně počkáme až do léta. Vysílání se nakonec ujme TV Barrandov, i když se ze začátku předpokládalo, že to bude spíš Česká televize.  Svou roli v tom pravděpodobně sehrál fakt, že čínská skupina CEFC vlastní 49% podíl v Empresa Media, kterým TV Barrandov patří.  Krom toho CEFC rovněž vlastní podíl v Little Mole Cartoon a působí v ní jako investor a společník. CEFC rovněž stojí za dekoracemi vítajícími čínského prezidenta v Praze.

Krteček je komunista?

Státem vlastněná televize CCTV je dlouhodobě neschopná opustit propagandistickou nótu komunikace a objektivně reflektovat tamější dění. Podle výzkumnice v ChangCe think tanku Yiyi Lu za to může nedostatek zkušeného personálu a „posedlost prezentování cizincům Čínu v tom nejlepším světle“. Čínská ústava garantuje svým občanům svobodu slova a tisku. Na druhou stranu však regulujícím autoritám stačí říct, že je daná věc protistátní nebo že odtajňuje státní tajemství, a autoři mohou snadno skončit ve vězení. Definice státního tajemství je v tomto případě tak vágní, že se může vztahovat téměř na vše.

2357701_krtek-krtecek-panda-cina-serial

Pracovníci v CCTV Animation jsou státními zaměstnanci a je v jejich vlastním zájmu pracovat tak, aby neporušili zákon své země. Zároveň do koprodukčního partnerství vstoupila právě CEFC jakožto soukromý čínský investor, který působí i v Česku a masivně u nás investuje. Průběh spolupráce rozhodně není transparentní, a tak nevíme, do jaké míry zasahoval čínský státní aparát do příprav celého seriálu. Dá se však předpokládat, že nevznikl svobodně a bez kontroly.

https://www.youtube.com/watch?v=yjZc536qCvg

Závěr

Od roku 1989, konkrétně od masakru na náměstí Nebeského klidu, se Čína naučila mnohé o PR a médiích celkově. Výrazně změnila svou tvář do podoby diplomatičtější a pokrokovější země, která se snaží starat o svůj obraz v zahraničí. Nový seriál může potenciálně sloužit potřebám Komunistické strany Číny. Bylo by dobré mít to na paměti, obzvláště když se na seriál budou dívat ti nejmenší.

Zdroje

Náhledový obrázek: http://kultura.zpravy.idnes.cz/panda-a-krtek-c9h-/filmvideo.aspx?c=A150617_110150_filmvideo_ts

LAI, Hongyi a Yiyi LU. China’s soft power and international relations. 1st ed. New York: Routledge, 2012, xii, 216 p. ISBN 9780203122099

http://www.cfr.org/china/media-censorship-china/p11515

http://www.novinky.cz/kultura/372687-cinsky-krtecek-dedicka-autora-nadsena-lide-z-branze-ne.html

AUERBACH, Jonathan a Russ CASTRONOVO. The Oxford handbook of propaganda studies. New York: Oxford University Press, 2013, xii, 468 pages. ISBN 9780199764419-

WOLF, David. Public relations in China: building and defending your brand in the PRC. New York: Palgrave Macmillan, 2015, pages cm. ISBN 9781137483799.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/1009798-miler-krtka-do-ciny-neprodal-tvrdi-jeho-pratele

http://thediplomat.com/2016/02/the-2016-chinese-new-year-gala-a-propaganda-disaster/

http://kultura.zpravy.idnes.cz/krtek-v-cine-ch6-/filmvideo.aspx?c=A160325_095859_filmvideo_spm

http://ekonomicky-denik.cz/cina-a-trzni-hospodarstvi-svaz-prumyslu-a-dopravy-poukazuje-na-rizika/

Jak citovat tento článek?

HANKA, Filip. Je Krteček komunista?. Adam ROMAŇÁK, editor. In: Markething [online],  2015. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z http://www.markething.cz/je-krtecek-komunista

Continue Reading

Absolvent MKPR. V současnosti studuje magisterský obor Politická komunikace na University of Amsterdam. Twitter: @filiphanka

More in Komentáře

To Top